HENAN GNEE NEW MATERIÁL CO., LTD
86-372-5055135

Hliníkový plech 6061 T6: Složení, mechanické vlastnosti a výroba

Nov 27, 2025

Hliníkový plech 6061-T6 je tepelně -zpracovatelný produkt na trhu s plochým-válcovaným hliníkem. Spojuje úroveň pevnosti blízkou měkké oceli při zhruba jedné třetině hustoty s dobrou obrobitelností, odolností proti korozi a odezvou na eloxování a dílny, výrobci strojů a dopravní výrobci jej nakupují spíše po plechu než po tunách. Následují data specifikace, která určují, zda je při příjmu zboží přijat svitek nebo nařezaný plech.

Identifikace slitin a temperování

6061 je hořčíková-slitina křemíku řady 6XXX; získává na síle vysrážením silicidu hořečnatého během umělého stárnutí. Temperace T6 znamená tepelně zpracované roztoky a poté umělé stárnutí, bez práce za studena nebo úlevy od stresu, kterými se deska T651 vyznačuje. Plech v T6 a T651 je v severoamerické praxi dodáván podle ASTM B209/B209M, zatímco evropské objednávky obvykle odkazují na řadu EN 485 s ekvivalentním označením EN AW-6061. Samotná označení teplot jsou standardizována v ANSI H35.1 a EN 515.

Registrované limity složení

Živel Limit (hmotnostní %)
Si 0.40-0.80
Mg 0.80-1.20
Cu 0.15-0.40
Cr 0.04-0.35
Fe 0,70 max
Mn 0,15 max
Zn 0,25 max
Ti 0,15 max
Ostatní Každý 0,05 max., celkem 0,15 max
Al Zbytek

Měď a chrom jsou záměrné přísady, které oddělují 6061 od vytlačované slitiny 6063 s nižší{1}}pevností; měď zvyšuje pevnost, chrom kontroluje strukturu zrna a omezuje ztrátu houževnatosti.

Mechanické a fyzikální vlastnosti

Vlastnictví 6061-T4 6061-T6
Pevnost v tahu, minimálně podle ASTM B209 205 MPa (30 ksi) 290 MPa (42 ksi)
Mez kluzu, offset 0,2 %, minimum 110 MPa (16 ksi) 240 MPa (35 ksi)
Typická pevnost v tahu, plech - 310 MPa (45 ksi)
Typická mez kluzu, plech - 276 MPa (40 ksi)
Typická tvrdost - přibližně . 95 HB

Fyzikální údaje použité ve většině designových plechů jsou: hustota 2,70 g/cm3, modul pružnosti 68,9 GPa, rozsah tání 582-652 C, tepelná vodivost asi 167 W/(m K) při 25 C při teplotě T6 a mez únavové odolnosti asi 96,5 MPa při 5 x 10^8 cyklech plechu. Minimální garantované hodnoty, nikoli typické hodnoty, jsou to, co by mělo být zadáno do návrhového výpočtu.

Rozsah tloušťky a tolerance

Standardní zásoba frézy se pohybuje od 0,016 palce (0,4 mm) do 0,250 palce (6,35 mm) jako plech, nad kterým je produkt klasifikován jako plech. Tolerance tloušťky není jednočíslo: v ASTM B209/B209M přípustná odchylka závisí na objednané tloušťce a na šířce štěrbiny. Kupující, kteří specifikují tenké měřidlo pro přesné díly, by měli uvést jmenovitou tloušťku i třídu tolerance a měli by očekávat, že požadavky na prohnutí a rovinnost budou uvedeny samostatně. List oříznutý-na{10}}délku se běžně dodává se čtvercovou smykovou hranou a tloušťkou měřenou v definovaném počtu bodů po šířce.

Výroba: ohýbání, obrábění a svařování

6061-T6 se ohýbá čistě pod úhlem 90 stupňů s vnitřním poloměrem zhruba dvojnásobku až čtyřnásobku tloušťky materiálu; těsnější poloměry by měly být vytvořeny v temperaci T4 a součásti poté stárnuty. Slitina se dobře obrábí pomocí tvrdokovových nástrojů při vysokých řezných rychlostech a malých posuvech a je běžnou volbou pro přípravky, přípravky a desky. Svařování probíhá metodou MIG nebo TIG s plnivem ER4043 nebo ER5356 do AWS A5.10 a konstrukce spoje se řídí normou pro svařování hliníku AWS D1.2. Komerčně důležitým bodem je změkčení tepelně{11}}zóny: sraženina ze stárnutí se rozpustí v zóně svaru a pevnost tam může klesnout zhruba na polovinu původní hodnoty T6, přičemž v následujících týdnech dojde pouze k částečné přirozené obnově. Tam, kde musí svar nést plné zatížení, se místo spoléhání na obnovené vlastnosti používají silnější části nebo detail vyztuženého spoje.

Koroze, eloxování a typické aplikace

Odolnost vůči atmosférické a čerstvé-vodě je dobrá a slitina není běžně náchylná k-koroznímu praskání. Mírně alkalická prostředí nebo prostředí bohatá na chloridy- těží z čirého konverzního povlaku-bez chromátů a anodické filmy nanesené na MIL-A-8625 typu II nebo typu III vytvářejí tvrdý, jednotný povrch, který dobře přijímá barvivo. Běžnými aplikacemi jsou CNC obráběné součásti, nástrojové desky a přípravky, držáky, podvozky a rámy, karoserie nákladních automobilů a přívěsů, elektrické skříně, chladiče, lodní hardware a obecná konstrukční výroba.

Často kladené otázky

Q:Lze svařovat hliník 6061-T6?
Odpověď: Ano, metodou MIG nebo TIG s plnivem ER4043 nebo ER5356, ale tepelně-ovlivněná zóna ztrácí pevnost, protože sraženina stárnutí T6 je rozpuštěna tepelným cyklem svařování. V změkčené zóně počítejte s pevností zhruba poloviční oproti základnímu kovu.

Q:Jaká je minimální mez kluzu garantovaná pro plech 6061-T6?
A: ASTM B209/B209M specifikuje minimální mez kluzu 0,2 % ofsetu 240 MPa (35 ksi) a minimální pevnost v tahu 290 MPa (42 ksi) pro plech 6061-T6; typické hodnoty mlýna jsou vyšší.

Q:Je 6061-T6 stejný jako 6061-T651?
Odpověď: Slitina a ošetření stárnutím jsou stejné. T651 označuje výrobek, u kterého bylo po zpracování rozpouštědlem uvolněno pnutí protahováním, což snižuje deformaci při obrábění tlustého plechu; Plech T6 není natažený.

Q:Jak pevně lze plech 6061-T6 ohnout, aniž by praskl?
Odpověď: Praktický minimální vnitřní poloměr je asi dvojnásobek až čtyřnásobek tloušťky pro ohyb o 90 stupňů. Pro těsnější poloměry vytvarujte v temperaci T4 a následně díl zpracujte na T6.

Q:Jaké tloušťky se dodávají jako plech a nikoli jako plech?
Odpověď: Do 0,250 palce (6,35 mm) je produkt normálně klasifikován a objednáván jako list; těžší materiál je deska, kde se mění tloušťkové tolerance, rovinnost a směrové vlastnosti.

Q:Eloxuje 6061-T6 dobře?
A: Ano. Slitina vytváří stejnoměrný film vhodný pro čiré nebo barvené povrchové úpravy podle MIL-A-8625 typu II a pro tvrdé anodické povlaky typu III za předpokladu, že je povrch řádně odmaštěn a povrch frézování nebo obrobený povrch je bez kontaminace železem.